Műgyanták öntése / Önthető műgyanták
Műgyanták öntése / Önthető műgyanták
Műgyanták öntése
A műgyantákat leggyakrabban valamilyen erősítő anyag (üvegszövet, szénszövet, stb…) elemi szálainak egymáshoz ragasztásával egy nagyon erős – ún. kompozit – anyag létrehozására használják, erre hozták létre.
Természetesen, ezen kívül számtalan egyéb felhasználási területe van, lehet festékek alapanyaga, készülnek belőlük lakkok, és persze különböző önthető gyanták, pl. padló gyanták, annak alapozói és fedő réteghez való gyantái (műgyanta padlók), hobbi gyanták, lamináló gyanták, stb. A tulajdonságaikat tehát - részben kémiai módszerekkel, részben különböző adalék anyagok hozzáadásával - mindig az adott célnak megfelelően alakítják, módosítják.
A műgyanták kikeményedése mindig kémiai reakció hatására megy végbe, tehát nem megszárad, nem elpárolog belőle az oldószer, hanem molekulák egyesülése során jön létre egy új anyag. Ez vonatkozik az általunk forgalmazott poliészter-, epoxi-, és a poliuretán gyantákra is.
Tudjuk, tapasztalhatjuk, hogy a környezet hőmérséklete nagyban befolyásolja a műgyanták használhatóságát, hidegben nem akar megkeményedni, melegben viszont alig van időnk arra, hogy rendesen eldolgozzuk az anyagot.
Erre a magyarázat – nagyon leegyszerűsítve – ez:
Amikor összekeverjük a műgyanták komponenseit, akkor a benne lévő anyagok molekulái egyesülnek, közben hő fejlődik, amitől a mellettük levő molekulák kicsit gyorsabban egyesülnek, amitől nagyobb hő fejlődik, amitől a mellettük lévő molekulák…. stb. Szóval egy kis láncreakció zajlik egészen addig, amíg minden molekula megtalálja a párját, tehát lezajlik a kikeményedése az anyagnak. Ez a keletkező hő tehát szükséges ahhoz, hogy tökéletesen lejátszódjon a kémiai reakció, a kikeményedési folyamat. Ezért lassú hidegben a keményedés, és ezért sokkal gyorsabb melegben.
Ha tehát pl. bekeverünk 1 liternyi (kb. 1 kg) műgyantát, a felét a keverő edényben hagyjuk, a másik felét pedig egy sík felületre kiöntjük átitatva, laminálva vele pl. üvegszövetet, max. pár mm vastagságban, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy az edényben maradt anyag már tűzforró, kemény, esetleg meg is repedezett, füstöl, amikor a nagy felületre kiöntött anyag még épp csak, hogy langyosodik, még szinte folyik. A vékony, de nagy felületen a keletkező hő tehát el tudott távozni, míg az edényben maradt vastag gyanta réteg közepéről a kis felszín miatt nem tudott a hő eltávozni, ezért túlmelegedhet, akár meg is gyulladhat…
Ha az adott műgyanta nevében benne van az „öntő” szó, az azt jelenti, hogy úgy módosították a gyártók az adott gyantát, hogy a hő lassabban és kisebb mértékben keletkezzen, így alkalmas legyen a gyanta 4-5 mm-nél vastagabb tárgyak öntésére is. Az ajánlott maximális vastagság legtöbbször 30-50 mm, de egyes esetekben lehet akár 100 mm is, mindez „szobahőmérsékleten” (18-23 oC-on). Amennyiben a külső hőmérséklet 20-23 °C fölé emelkedik, sok gyártó javasolja, hogy a max. öntési vastagság ne haladja meg a 20 mm-t, és az egyszerre bekevert mennyiség se legyen több 1-2 kg-nál!
Itt álljunk meg egy pillanatra.
Az átlagos, normál „lamináló” gyanták 3-5 mm-nél vastagabban használva túl melegedhetnek, az „öntő” gyantáknál viszont a vékony (2-3 mm, vagy vékonyabb) réteg esetén a gyakorlatban néha - főként hüvösebb időben - előfordulhat, hogy nagyon lelassul, esetleg le sem zajlik tökéletesen a kikeményedés. Ennek az az oka, hogy a keletkező hőre szükség van ahhoz, hogy tökéletesen lejátszódjon a kémiai reakció. Az öntőgyantáknál ez a hő fejlődés annyira le van lassítva, hogy vékony, nagy felület esetén gyorsabban távozik, mint ahogyan keletkezik, és ez nagyon lelassítja a folyamatot, közben pedig a hosszan tartó környezeti hatások (a levegőben lévő víz, gázok, gőzök, korom, stb.) ronthatják, megváltoztathatják a keményedési kémiai reakcióban résztvevő anyagokat.
Poliészter, epoxi, vagy poliuretán műgyantát válasszak?
A Poliészter gyanták rendkívül sok területen elterjedtek, viszonylag alacsony áruk és széles felhasználási lehetőségeik miatt. Vastagon önthető és víztiszta változata azonban nem túl gyakori. Az egyik legjobb a SYNOLITE 0328-A-1 VÍZTISZTA ÖNTŐGYANTA. Mint minden poliészter gyanta, ennek is jellegzetes, erős (sztirol) szaga van, keményedéskor ez is zsugorodik, esetenként akár 3-6 %-ot is, amit figyelembe kell venni a kiválasztásakor. Tökéletesen használható pl. egy 5x5cm-es üvegszerű kocka kiöntésére, melyben mondjuk egy félig kinyílt rózsa van, mert ez esetben a 3-6 % azt jelenti, hogy az 50 mm helyett 49,0-49,5 mm lesz egy-egy oldal. Ez viszont már gondot okozhat egy asztallap egyik oldalára való öntéskor, hiszen a fa még 2-3 mm-t sem szeretne zsugorodni, tehát vagy elválik a széleken tőle a gyanta, vagy ha nem, akkor maga felé meghajlíthatja…. Gondot szokott még okozni, hogy a gyantához 1-2 % katalizátort kell hozzá adni, és ehhez igen pontos mérő eszköz szükséges, kis mennyiségek (pl. ékszerkészítés…) mérésekor.
Az Epoxi gyanták a leg elterjedtebbek a nagyobb felületek öntésekor a minimális zsugorodásuk, és a hosszabb munkaidő (edényidő) miatt. Ez utóbbi a hosszabb, teljes kikeményedési időt is meghosszabbítja, ami akár több nap is lehet. Előnyük még, hogy alig érezhető a szaguk (ez azonban nem jelenti azt, hogy - kikeményedés előtt - kevésbé ártalmasak az egészségre, mint pl. az erősebb szagú poliészterek…), valamint, hogy könnyen mérhetőek a kis mennyiségek is, mert a keverési arány nem 1-2 %, hanem 100 részhez 20-30, akár 90 rész is lehet, ahogyan az, az adott gyantatípusnál meg van adva. A megadott keverési arányt viszont mindig pontosan be kell tartani! A gyanta kötése során hő fejlődik, a keverék melegszik, ezért a gyártó legtöbbször javasolja, hogy az egyszerre bekevert anyag sose legyen több, mint 2 kg. Ez az öntő gyantánk az EC 141 UV-ÁLLÓ EPOXI ÖNTŐ GYANTA, Ha több réteget akatunk önteni, vagy kénytelenek vagyunk a vastagsága miatt, figyeljünk arra, hogy csak a környezet hőmérsékletére visszahűlt rétegre öntsük a következő réteget.
A maximális öntési vastagság eléréséhez szükséges feltétel a jó hővezetésű sablon alkalmazása (pl.: fém sablon), azért, hogy a keményedéskor keletkező hő ne csak az öntés felszínén tudjon eltávozni, hanem minden irányban. Egyéb esetben (fa, szilikon, stb. sablon) az ajánlott öntési vastagság max. 2-3 cm.
4-5 mm-nél vékonyabb réteg esetén alkalmazható az SR-5550-es rendszer, vagy más epoxi gyanta is. Meg kell még említenem a Translux D150/151 változtatható keménységű, víztiszta epoxi öntőgyanta-t is. Mint ahogyan a nevében is benne van, a térhálósító mennyiségének változtatásával külömböző keménységű termékek állíthatók elő belőle. Bővebb információk a leírásában, és az adatlapján.
A színezhetőségről pedig annyit: Weboldalunkat, web áruházunkat kicsit átnézve látszik, hogy gyantáink mellet vannak színezők is (epoxiknál epoxi színezők, szilikonoknál a szilikon színezők, poliuretánoknál a PUR színezők, stb…), tehát minden gyantát a saját színezőjével lehet színezni, de, hogy mi lesz az eredmény, azt nem tudom előre megmondani, mert a színezők általában arra készülnek, hogy az adott anyagba megadott %-ban belekeverve „fedjenek”, tehát ne lehessen átlátni rajtuk. Így tehát, ha nagyon keveset tesz a gyantához, akkor vagy szép áttetsző lesz, vagy homályos, vagy foltos, pöttyös, attól függően, hogy az adott színezőt milyen anyagokból állították össze. Nagyon kis mennyiségben használva bármilyen más - nem vízbázisú – színezőt, festéket, nyomtató patronban levő színt, stb. ki szoktak próbálni, és van ami beválik.
Ha nem feltétel az átlátszóság, áttetszőség, akkor kisebb makettek, prototípusok, dísztárgyak, festett figurák, (pl.: kisebb állatfigurák, játék katonák, stb.) öntésére a legjobb poliuretán öntőgyantát (pl: F 180 , vagy F 190 GYORSÖNTŐ POLIURETÁN GYANTA) ) választani, melyek a javasolt töltőanyaggal töltve a legalkalmasabbak ezekre a célokra. Nagy előnyük még, hogy nagyon jól használható hozzá az általunk forgalmazott szilikonokból készített sablonok.(pl: ZA 22 MOULD SZILIKON ÖNTŐGYANTA ) Erről Leírás, sok képpel, szilikon öntőforma készítéséről itt!
Mennyi gyantára lesz szükségem?
Általában úgy érdemes számolni, hogy 1 kg gyanta az kb. 1 liter... Tehát 1 négyzetméter felülethez, 1 mm vastagon öntve, kb. 1 kg gyanta szükséges
Leggyakoribb hiba: Tapadós, ragadós marad a termék felülete.
Ennek több oka is lehet:
- poliészter gyanták esetén a levegővel érintkező, nyitott felület maradhat enyhén tapadós (pl. meglátszik rajta az ujj lenyomat...)
- túl vékony az öntött felület, vagy nincs meg a kellő hőmérséklet, esetleg túl magas a páratartalom (pl. eső után...)
- egyes szilikon öntőformákkal nem szeretik egymást, a velük érintkező felület maradhat ragadós, illetve a szilikon is hamarabb megrongálódik
A megoldás a legtöbb esetben 24-48 óra szobahőmérsékleten tartás után kb. 50 oC-on utó-keményíteni 3-5 órán keresztül. (kis tárgyak, ékszerek, stb. esetén pl. berakni a sütőbe...) Kihűlés után a tapadás, ragadás legtöbbször megszűnik. Poliészterek esetén ez a jellegzetes, hosszabb ideig is érezhető szagot is megszünteti.
Hogyan válasszunk tehát a műgyanták közül?
- Mit, és milyen módszerrel szeretnénk készíteni, ahhoz melyik gyantatípus a legmegfelelőbb
- Vastagság alapján: 3-5 mm vastagságig a lamináló gyanták a megfelelőbbek, 2-3 mm-től érdemes öntőgyantákat választani
- Szabadtéri, kinti felhasználáshoz inkább az UV-stabil gyantákat használjuk
Jó munkát!
Bodnár Miklós
Hozzászólások
Jó, ha előtte kicsit megcsiszolja, fel érdesíti a felületet, akkor jobban tapad rá a gyanta. A fenti cikk figyelmes átolvasása után, az ott leírtak alapján tudja kiválasztani az elképzelésének leginkább megfelelő gyantát.
Jelenleg nem tartunk beltéri p.gyantát.
Ipari p.gyanta létezik,7035-ös világosszürke színben.
Kérem kerre fel az alvinshop.hu oldalt. Lehetséges,hogy ott tudnak segíteni. Radovics Gergelyt keresse.
Érdeklődnék hogy a SYNOLITE 0328-A-1 gyantához van-e színező. Olvastam hogy minden gyantát a saját színezőjével lehet csak színezni, de ehhez a gyantához sajnos nem találtam színezőket.
Előre is köszönöm,
Péter
A gyantát nem szokás színezni,ha mégis,figyelni kell a %-os arányokra.Kivál asztani itt tudja: https://mugyantak.hu/termekeink?start=5
Rendelésnél pedig a megjegyzésnél kell írni melyiket és mekkora mennyiséget. Sajnos színenként eltérő az ár a poliészter színeknél.
Köszönöm .
Kisebb 0.5-5cm méretű tárgyakat szeretnék kiönteni EC141-es víztiszta epoxi gyantából. Melyik tipusú szilikont ajánlaná forma készítéséhez ehhez a gyantához?
Köszönettel, Zsanett
A régi porcelán plasztikáim gipsz öntőformáit szeretném kiönteni egy transzprens műgyantából. Szeretném ha az így kiöntött formákat összerakva ezek látni engednék virtuálisan az eredeti öntőmag formát. A kiöntendő formák némelyikének mérete akár az 50 cm-t is meghaladja, és a formák vastagsága is különböző. Kivülről az összerakott öntőformák egy geometrikus térformát fognak alkotni. Kérdésem: milyen műgyanta a legalkalmasabb erre a célra? Szilikon anyagot használnék az öntésnél fészekként, kérdem ha ennek öntőnyilása tágabb kell legyen mint az eredeti gipsz öntőforma beöntő nyílása? Szivesen vennék infókat a kikeményedés és a gázbuborék mentesítés segítését illetően is. Köszönöm, Antik Sándor
A fenti cikkben minden kérdédére választ kap.
A poliuretán ömtésekor a szilikon és a plexi felületeket spacewaxal bekentem formaleválsztás gyanánt. A keverési arány 100/30 volt UR58720/UR505, a bekeverés előtt a polyolt festettem feketére 4 %-ban. Öntés után 80 C-on 12 órán keresztül sütöttem.
A termék a szilikonról viszonylag jól elvált, néhány helyen kissé megtapadt szürke vékony hártyát hagyva a felületen.
A plexihez hozzátapadt, a termék felülete lyukacsos lett.
Mitől? Gázosodott? Nem kellett volnasütni? Kérném a segítségét!
Fa termékről szeretnék szilikon sablont készíteni, úgy hogy a fa nem sérülhet meg! Szilikon gyantának a ZA 22-t néztem ki , formaleválasztó nak Spacewax 300, és PVA folyékony leválasztó kombbi nációjára gondoltam. Amikor a sablon elkészült, akkor a terméket feketére színezett poliuretán gyantával szeretném kiönteni, amelynek a keménysége 70-nek kellene lennie. Az uretán UR 58720, az edző UR503 ra gondoltam. A szlikon és az Uretán közé milyen formaleválasztó t javasolnak? Separator? A fazék idő 4-6 perc ennél az esetnél, ez nem lehetne hosszabb pl 1 óra?
Szeretném a tanácsukat kérni mielőtt a megrendelésemet leadnám!
Üdvözlettel: Tuboly Zoltán
Én asztal lapokat meg mindenféle fábol készült dolgokat szeretnék ki önteni 5cmm-10cm ig milyen gyantát hasznájak?
elöre is köszönöm.
Sajnos ennél bővebb, részletesebb választ talán csak az adott feladat sokkal részletesebb, bővebb ismerete alapján lehetne adni, mert más-más feladatokhoz más-más gyanta lehet jó...
EC 141 NF gyanta / W 241 térhálósítóval öntöttem telibe egy asztallapot. szeretnék ráönteni még egy réteget. Azt szeretném megkérdezni, hogy fel kell e csiszolni az előző réteget a következő öntése előtt?
Laminált padló - fotelgörgők által okozott- sérüléseit szeretném tartós, mosható, terhet viselni tudó valamilyen műgyantával vagy más tartós megoldással. Kérem adjon tanácsot, mi lenne a hosszútávú megoldás?
Köszönöm!
Garázspadlót szeretnénk műgyantával kiönteni,jelenl eg vízbázisú betonfestékkel van lefestve.Milyen gyantatipus lenne jó erre,lehetőség szerint színtelenben ?Milyen rétegrend szükséges?Köszö nöm a válaszát.
Egy konyhai pult készítésekor lapot megfelelő peremmel ellátva a bevonatot önteni célszerű, vagy külön formában a teljes munkapult "anyagát" előállítani és utána azt megmunkálva felszerelni?
Hasonló a kérdés függőleges felületnél is: a falnál lévő vízvetőt is ebből az anyagból szeretném elkészíteni, de nyilván azt a helyén nem lehet önteni (hiszen nem vízszintes). Ekkor csak a külön, akár bevont szálanyag előállítása lehet a megoldás? Van-e esetleg olyan sűrű/gyorsan kötő anyag, amely nem folyik le a függőleges felületről? Vagy ekkor valamilyen segédanyag (pl. üvegszövet) alkalmazása a lehet az üdvözítő?
Köszönettel:
Varga Zsolt
Érdeklődnék,hogy az epoxy gyanta fényképekre öntve okozhat e kàrt bennük.A tervem az hogy egy adott asztal felületet beborìtok csalàdi fotókkal és késöbbe leöntöm epoxival.paràzo k hogy megbontja a fényképeket a két komponens reakcióba lépésekor keletkező hő.
Vàlaszt előre is köszönöm
" Nem a reakció hő okozhat gondot, hanem az, hogy a papír átnedvesedik-e, illetve, hogy a fényképeken levő színezők valamelyikjét nem oldja-e a gyanta valamelyik összetevője... Ezt viszont csak kipróbálkással lehet tisztázni. "
Csőben cső, amely polipropilén. A kettő közt kiönteném az SR 1670/SD 7160 típusú epoxival. 1,7-2 méter lenne ez a rúd.
Adna ötletet, hogy hogyan tudnám kikeményedés után a belső csövet kivenni? Középre led kerülne be.
Köszönöm válaszát
.
Epoxi retegenkénti öntésénél miből tudom megállapítani mikor ideális a következő réteg öntése?
https://mugyantak.hu/segedletek/mugyantak-ontese-ontheto-mugyantak
Melyik öntőgyantájuk a legjobban forgácsolható és hőálló?
Köszönettel:B.I.
A Crystic 199 jelű poliészter gyantánk a fokozottan hő- és vegyszerálló. Leírásában, adatlapján minden szükséges infót megtalál.
https://mugyantak.hu/webaruhaz/poli%C3%A9sztergyant%C3%A1k/crystic-199-polieszter-gyanta-detail
A járdánkat, ami PU gyantával kevert kaviccsal van beborítva szeretném egy színtelen gyantával leönteni, hogy simává váljon.
Erre milyen gyantát kellene használni?
Köszönettel:
Lénárt Tamás
Synolite 0328-A-1 víztiszta öntőgyanta
Erről a termékről magas UV állóságot olvasni. Kipróbálnám. Van határozott ellenjavallata a próbát tekintve?
Van esetleg valami adat %-os értékben?
Ez nagynak mondható?
Ebből a mondatból akkor viszont ki kéne venni a kis zsugorodást mert ezek szerint ez így nem valós.
Araldite D - Ren HY 956 ragasztó és térhálósító alternatívát keresek az alábbi feladatra.
Porózus anyagokat (pl kőzetek, homok, stb) beöntésére keresek arra alkalmas ragasztóanyagot . Ami fontos lenne, hogy teljesen víztiszta, és kemény legyen száradás után, illetve lehessen esetleg hígítani valamivel, a jobb beszivárgás érdekében.
Másik cél, hogy (P600-800-as poron felcsiszolt) üveghez is jól ragasszon tárgyakat.
Segítséget előre is köszönöm!
Üdv,
Kristóf
Olyan műgyantát keresek ami benzinálló egy kisebb üzemanyagtank belső felületének kiöntésére a korrózió megakadályozása miatt!
Terepasztalra " vízet " szeretnék készíteni , a gyanta alá LED világítás kerülne. A leírásokból már értem, hogy önthető gyantát keressek, talán ez megfelelne :F 180 Gyorsöntő poliuretán gyanta, de nem találtam arra vonatkozó leírást, hogy a gyanta hogyan viszonyul a hungarocellhez. Ebben tudna segíteni ?
https://mugyantak.hu/webaruhaz/epoxik
Csak a poliészterek oldják az említett habokat, az epoxik nem , és a poliuretánok sem
EC 141 UV-álló epoxi öntő gyantát szeretnék használni bazalt kőzúzalékkal kőszőnyeg kialakítására (zuzalékméret ~5mm).
Érdeklődni szeretnék, hogy hogyan tudnám kiszámolni a gyanta anyagszükséglet ét 10 m2 fedésére 3 cm-es vastagságban (3 cm-es kőzúzalákos-gya ntás vastagság).
Valamint kérdésem, hogy mekkora mértékben lesz ez a szerkezet terhelés álló (járás álló, kocsibeállás álló, stb) aládolgozás nem lenne csak tömörített talaj és agrofólia.
Kertben álló fa tövét is szeretném ilyen módon körbe borítani, itt az lenne a kérdésem, hogy szivároghat-e a talajba olyan méreganyag, amit a gyökéren keresztül a fa pusztulásához vezethet?
Válaszát előre is köszönöm.
a leírt terhelést hogyan bírja, valamint a leírt alap (tömörített talaj és agrofólia) is biztosan kevés. Az összes műgyanta veszélyes a környezetre amíg tökéletesen ki nem keményedik, tehát én fa alá/köré semmiképpen nem tenném.
Ha poliészter gyanta és homok keverékéből szeretnék mászófel fogókat készíteni, ahhoz milyen típusú gyantát válasszak illetve kell hozzá fixáló vagy más?
Köszönöm
egy olyan tárgyat szeretnék önteni, amely alapja 20x150cm, magassága 20cm.
Van vajon erre megfelelő víztiszta műgyanta? Nem szeretném rétegenként, egyben önteném.
Előre is köszönöm a segítséget!
Segítséget szeretnék kérni!
Új építésű családi ház padlóbevonatát tervezem elkészíteni /készíttetni/ vizes padlófűtéssel szerelt esztrich beton felületre metál ezüst színű gyantából!A kérdésem az, hogy milyen anyagminőségűne k kell lennie a betonnak, illetve milyen gyantát javasolnának, milyen rétegrend kialakításával?
Köszönöm a segítséget!!!
Abban szeretném kérni a segítségüket, hogy szizál darts táblából szeretnék dohányzó kisasztalt készíteni, és a tábla felületét szeretném átlátszó, de kemény felülettel ellátni. Arra gondoltam, hogy egy átlátszó öntőgyantát választanék (synolite). Az öntőgyanta nem rongálja a felületet, vagy a színeket? további kérdésem, hogy ez 10-15 mm vastagságban buborékmentesen házilag elteríthető-e, és mit javasolnak körben öntőformának? (műanyag, alulemez) amit természetesen teljes száradás után levennék a tábláról és csak az átlátszó műgyanta felület maradna. Előre köszönöm megtisztelő válaszukat!
Konyhabútor vásárlását olcsón szeretném megoldani. Fehér színűt vennék. Az ajtókat festeném be az általam választott színnel. Ennek már részben utánanéztem. Jól gondolom, hogy van olyan áttetsző műgyanta, amelyet vékonyan a vízszintesen elhehezett felületen szétterítve alkalmas magasfényű felület létrehozására lakkozás helyett? Amit a neten láttam azért tetszett meg, mert tökéletesen sima felületet lehet vele létrehozni, amit más technikával nem lehet elérni. A külföldi videóban használt anyagot nem találtam meg itthon, és részletes alkalmazási útmutatót is szívesen fogadnék.
Válaszát előre is köszönöm!
Szabóné Illés Monika
Abban kérném a segítségüket, hogy milyen gyantatipus lenne megfelelő számunkra, amivel matricákra lehet 1-2mm vastag lencsét készíteni?
Várom válaszukat előre is köszönettel:
Hamvas Gábor
Elképzelhető, hogy a közeljövőben lesz még egy másik fajta is, amint lesz, a webáruházunkban is megtalálható lesz.
Esetleg gondolta arra,hogy kifújom pisztollyal, viszont azt is ki kell takarítani.
Esetleg mi az oldási arány és mivel,ha pisztollyal akarom kifújni. Köszönöm válaszát.
https://mugyantak.hu/webaruhaz/oldoszerek/aceton-detail
Az SR 1670/SD 7160 gyantát kell hígítani szóráshoz, vagy más típusú gyantát javasol. Vagy ki lehet szórni hígítás nélkül?
Meg nem próbáltam, de ki szeretném próbálni.
Üdv.Zsombor.
Epoxi asztal készítés közben kevés lett a gyanta,a következő réteg elött fel kell csiszolni,vagy önthető rá egyből?
A kérdésem az lenne hogy szertnék 2,40x100 cm asztallapot önteni,50 mm vastagságút,oly an elrendezésben hogy a szélein nem lenne egybefüggő fa padló benne,hanem bent elosztva lennének a fa betétek. Melyik lenne a legjobb gyanta nekem?Mennyi hézagot kell hagynom a betétek közt,nehogy meghajoljon a lap?
Köszönöm.
Sajnos vákumra nem igazán van lehetőségem.
Köszönöm
Hasonló műgyanta poháralátéteket szeretnék készíteni, melyik az ehhez legalkalmasabb termék?
Köszönöm a választ!
https://cdn.shopify.com/s/files/1/2250/3519/products/Epoxy_Resin_Coaster_Set_Just4youonlineuk_Resin_Starter_Kit_900x.jpg?v=1581586900
Jelenleg poros serült beton felületről van szó,
Milyen anyagot keressek?
Milyen mennyiségre van szükségem?
Milyen egyéb komponensekre van szükség?
Kb milyen árakkal számoljak?
Egyszínű felületet szeretnék, amely nem lesz kitéve nagyobb igénybevételnek , kb szobahőmérsékle ten van a helyiség.
Egy 2 méter átmérőjű OSB asztallapot szeretnék víztiszta anyaggal leönteni, kültérre. Kérném javasoljon nekem olyan anyagot, amivel kb.: 3-5 mm vastagon tudnám beborítani.
Köszönettel: Tóth József
melyik gyanta lenne a legideálisabb?
Egy számomra fontos kérdésre szeretnék választ kapni...
Gipsz formákat öntök. Eddíg úgy próbáltam meg a gipsz sérülékenységét csökkenteni, hogy lakkoztam azokat.
Célom, hogy a tárgyak ne legyenek könnyen törhetőek.
A teljes gyanta önrész kizárták, viszont az jutott eszembe, hogy esetleg lehetne-e a gipsz tartósságát gyantába merítéssel fokozni.?
Olvastam, hogy száradás közben a gyanta zsugorodik, ezért kérdezném, hogy milyen hatással lenne a gipsz figurájára...
Válaszukat előre is köszönöm!
Javaslom kipróbálni egyik poliuretán gyorsöntő gyantánkat egy gipszhez hasonló töltőanyaggal megtöltve. (pl: 1 kg gyantához 1 - 1,5 kg töltőanyagot hozzáadva)
https://mugyantak.hu/webaruhaz/poliuretan-ontogyantak-es-habok/f-190-gyorsonto-poliuretan-gyanta-6770-detail és +
https://mugyantak.hu/webaruhaz/toltoanyagok/al-olt-8-af-aluminium-trihidrat-ath-detail
Érdeklődni szeretnék a következő polírozó paszta használata és tulajdonságai után.
Polírpaszta Paiboat NW6 Gyors 1 kg
Kettő kérdésem lenne.
1. Ez a polírozó paszta biztos hogy jó Epoxy öntőgyantához(S R GreenCast 160 / SD 7160)?
Ezt csak azért kérdezem,mert már máshol kaptam olyan választ hogy jó ez,meg ez a paszta hozzá,erre mikor megvettem és sajnos használtam is,felmarta a gyantát.
2.Ha jó hozzá,akkor ezt is nedvesen(vizzel átnedvesített polírozókorongg al) kell használni,vagy szárazon?
Előre is köszönöm válaszuk!
Tisztelettel.
H.József
2. sokféleképpen lehet polírozni... Leírás a terméknél:
https://mugyantak.hu/webaruhaz/formalevalaszto-polirozo-anyagok/polivaks-sivi-pva-detail
Egy asztalt/pultot szeretnék készíteni valamilyen öntőgyantával. Az asztallap belsejében (tehát a műgyantában) kagylókat szeretnék tenni, így fontos az átláthatóság..
Kérdésem az lenne,hogy milyen/melyik anyag lenne e célra jó, illetve elég erős lesz-e kb. 5 cm vastagságban?
Azután - elolvasva néhány tanácsot - a kiöntéskor ezt a vastagságot lehet hogy több rétegben kell önteni?
Segítségét előre is köszönöm.
H. Béla
Érdeklődni szeretnék hogy az önök által forgalmazott Epoxy szinezőpaszta(1 00 gr Epoxi színező paszta 0,3 L-es műanyag tégelyben),az melyik tipusú?
Transzparens szinező pigment
vagy
Fedett szinező paszta?
Ezt csak azért kérdezem,mert míg az elöbbi a leírtak szerint igaz hogy megszinezi az epoxyt,de ugyanúgy víztiszta marad,addig a másodiknál az Epoxy elveszti víztisztaságát.
Előre isz köszönöm válaszuk.
UI.:
Elnézést ha butaságot kérdeztem,de másik oldalon olvastam ilyenről,és mielött rendelnék,ezt jó lenne tudnom.
Tisztelettel.
H.József
Ez azonban nem zárja ki, hogy az adott színezőből nagyon keveset használva szép transzparens is lehet, sajnos csak próbával lehet erről meggyőződni.
Érdeklődni szeretnék hogy kisvízeséshez tartozó kis tavat szeretném imitálni epoxi gyantával, melyiket kell rendelnem hogy olyan legyen mintha víz lenne?
Köszönöm válaszukat
Üdv Barnáné Anita
Kb. 3négyzetméterny i területű konyhapultomat, mely önterülő betonnal lett vízszintessé varázsolva, színezett epoxi réteggel szeretném befejezni. Kérdésem arra irányul, milyen keménységű anyagot kell majd kevernünk, hogy bátran vághassak, klopfolhassak majd rajta? Továbbá azt szeretném tudni, milyen vastagságban öntsük majd az anyagot?
Válaszukat előre is köszönöm!
Láttam a honlapjukon sok fajta műgyantájuk van.
A speciális kérdés,hogy én olyan műgyantát keresek amit egy beton felületre tudok felhengerezni és lépcső lesz belőle. pontosabban lépcső burkolat. 3 lépcsőfok és egy fellépő . kültérre. színtelen kellene. kb 2-3 kg. UV álló.
Köszönöm V.Attila.
Tanácsot szeretnék kérni az alábbiakhoz: egy 42 cm átmérőjű kör alakú, de lyukas fa asztallap alapanyagnál használtam víztiszta epoxy gyantát a lyuk kiöntéséhez. Előtte az alját lezártam, de szivárog a gyanta. A lezárás plexi lappal és fbs pasztával történt. Több hibámat is felfedeztem, nyilván a tudásom hiányos, ebben kérnék segítséget:
1, mivel lehet hatásosan lezárni a felületet, hogy szivárgás mentesen tudjam kiönteni a formát?
2, az öntés után azt tapasztaltam, hogy a fa elekzdte felszívni a gyantát, ami nyilván nem jó. Mivel kell kezelni a kiöntés előtt?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2. természetes viselkedése ez a fának, ha elkezdi a gyanta átitatni, bele szívódni, sokkal erősebb lesz a két felület összeragadása a gyanta kikeményedése után. Ha valami olyannal kezeli, ami ezt a beszívódást megakadályozza, a gyanta könnyen elválhat a fától, meglazulhat, kieshet, stb...
Karácsonyra szeretnék asztalt készíteni ajándékba. Fa és műgyanta keveréke lenne. Víztisztat szeretnék és az asztallap vastagság max 2cm lenne. KB 60%fa 40% műgyanta a felosztasa az asztallapnak. Tudna ajánlani kérem egy önök által forgalmazott műgyanta mely alkalmas lenne erre?
Válaszát köszönöm előre is!
Gabor
Nem találtam róla sehol információt.
Köszönöm
Olyan kérdésem lenne,hogy horgolótű nyelet szeretnék vele javitani illetve készíteni úgy h csak a fém tűt foglalom bele.
Raszta haj készítésre használom a tűket ami elég nagy igénybevétel a műanyag nyelek mindig eltörnek az ellentétes nagy erőkifejtés miatt.Meg tudná nekem mondani hogy ehhez milyen műgyantára lenne szükségem amit esetleg díszíteni is lehet különböző szinekkel csillámmal ilyemikkel?vála szát előre is köszönöm. üdv Vivien
Segítséget szeretnék kérni. Ékszereket készítek, fém (nemesacél) medálokat festek körömlakkal, melyet teljes száradás után epoxy gyantával öntök le. EC 141 típusú gyantát rendeltem Önöktől, W242NF térhálósítóval. A gyanta gyönyörű kristálytiszta, könnyen lehet vele dolgozni, viszont a körömlakkal reakcióba lép, és azonnal sárgulni kezd. Kérem adjanak tanácsot, mivel tudnám bevonni a lefestett medálokat, vagy esetleg lakkozni/ragasz tani valamivel, ami megőrizné a színét az epoxy használata után is? Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel,
Pichler Mónika
Interneten sok helyen látom hogy házilag poliuretán gyantval sikeresen felújítják a motortartó bakot.Ezért érdeklődnék hogy motortartó bak kiöntésére melyik poliuretán terméket ajánlaná?A bak henger alaku 8x12cm az üreg amit feltöltenék. Köszönettel.
Fa/Műgyanta ebédlő asztal készítésén gondolkodok (3-5cm vastagságban), és hosszas keresgélés után az Önök terméke mellett szeretnék dönteni.
Érdeklődni szeretnék, hogy melyik Epoxy gyantájukat ajánlaná, illetve a megszilárdult gyanta teljesen víztiszta-e.
Válaszát köszönöm!
Szeretnék egy kerek asztallapot kiönteni gyantából, melynek a vastagsága max 5cm, az atmérője 110cm. A felületet sűrün feltőlteném fa-és más dekorációval. Az aszta lapja osb lap lenne. Töltőanyagnak faforgácsot és fűrészport használnék.
Szeretném megkérdezni, hogy a poliészter gyanta alkalmas e erre a célra? Köszönettel
Így tehát elvileg vízálló. Be lehet kenni még további réteg műgyantával, hogy a felületén legyen még egy védőréteg, ebben az esetben meg kell csiszolni durva csiszolóval és csak az után érdemes lekenni. Nem vagyok biztos abban, hogy a használhatósága jobb lesz, ha lakkozná, az talán szebb felületet adna (pl. csónaklakk...)
Házilag építettem egy zuhanykabint és erre szeretnék ajtót önteni víztiszta gyantából.Kérdé sem az,hogy mennyire teherbíró ha mondjuk három zsanérral szeretném felfogatni.Kb 1 cm vastagságúra gondoltam.Méret ei pedig 200x100 cm.A biztonsági üvegnél ami 8mm lenne gondolom kevesebb a súlya.Kérdés hogy el bírja-e ha megfúrom,és zsanérral rögzítem.
Várom válaszukat,és előre is köszönöm