Formaleválasztó kiválasztása
Formaleválasztó kiválasztása
A formaleválasztók kiválasztása
A formaleválasztók alkalmazása nélkülözhetetlen a vázerősített műanyag termékek gyártásánál. A termék kivételét nagyban megkönnyíti, és munkaidőt takaríthatunk meg az alkalmazásával.
Ez a cikk segít eligazodni az általunk forgalmazott formaleválasztók, ill. formaleválasztó rendszerek között, és kiválasztani a legmegfelelőbbet.
A kiválasztás fő szempontjai:
· Milyen technológiát alkalmazunk a gyártásnál? (kézi laminálás, injektálás, vákuumos eljárások, stb.) Fontos az is, hogy:
· Hány terméket akarunk kivenni a szerszámból? (1-2 darab, vagy sorozatgyártás)
Ezen a ponton máris kizárhatunk néhány lehetőséget.
- Ha 1-2 db-ot akarunk kivenni a szerszámból, akkor nem érdemes modern, sok leválasztást biztosító, un. szemi-permanens leválasztó rendszert alkalmazni. Ebben az esetben megfelelő és gazdaságos választás lehet egy természetes (Carnauba wax) alapú paszta (pl.: SPACEWAX 300, Oskar's M700, Formula Five), vagy/és PVA.
- Ha sok terméket fogunk kivenni, sorozatgyártásra készülünk, akkor viszont érdemes egy sok leválasztást biztosító szemi-permanens rendszert (pl.: Marbocote Fastcote LP) alkalmazni.
A következő két szempont, hogy mit, miről szeretnénk leválasztani:
· Milyen anyagból készült a szerszám? (Fém, poliészter, epoxi, szilikonkaucsuk, egyéb.)
· Milyen gyantát használunk a termék előállítására? (Poliészter, vinilészter, epoxi, stb).
- A modern, szemi-permanens formaleválasztók használatával a szerszámon található apró, finom minták, rajzolatok is tökéletesen megjelennek a terméken, és itt lesz fontos, hogy mi a szerszám és a termék anyaga.
A „Formaleválasztás Marbocote rendszerrel” című cikkünk segít a megfelelő Marbocote termék kiválasztásában.
- Formaleválasztó pasztát, vagy/és PVA-t használhatunk, ha csak néhány termék készül, a szerszám nem túl bonyolult, nincsenek benne éles sarkok, bevágások, egyéb apró cirádák, stb., amik eltömődhetnek. Ezeknél a hagyományos formaleválasztóknál nincs túl nagy jelentősége annak, hogy mit – miről választunk le, mert egy viszonylag vastag felületi elválasztó réteget alkotnak. A következő szempontokat is figyelembe kell venni:
· Hogyan szeretnénk felhordani a formaleválasztót? (szórással, vagy kézi módszerrel)
· Milyen hőmérsékleten köt a gyanta? (ha magas hőmérsékleten, akkor pl. viaszos leválasztó nem használható, mert megolvad)
· Kell-e festeni, vagy ragasztani a terméket? (pl. viaszos formaleválasztók, vagy PVA esetén a terméket meg kell tisztítani festés, vagy ragasztás előtt)
A fenti szempontok alapján kiválasztott formaleválasztóval biztonságos leválasztást érhetünk el főként laminálásos, nyitott szerszámos technológiák esetén. Egyéb eljárásoknál (injektálás, vákuum, stb.) a fentieken túl az alkalmazott technológiára jellemző, speciális szempontokat is figyelembe kell venni.
A formaleválasztók fő típusai:
A viaszok a legelső formaleválasztók. A természetes alapú (Carnauba wax) viaszok olvadáspontja alacsony, (44 oC) ezért csak ennél alacsonyabb hőmérsékleten alkalmazhatók. Ha a gél kötése közben a viasz megolvad, bekerülhet a gélbe és ezzel a szerszám felületén megszűnik a leválasztó hatás. Vannak magasabb hőmérsékletű alkalmazásra megfelelő viaszok is. A korszerűbb változatok könnyen párolgó szerves oldószerekben oldva kerülnek forgalomba. Fontos tudni, hogy egyes termékek szilikon adalékokat tartalmaznak, amelytől a felület fényesebb lesz, de a gélszórásnál „halszemek” képződését okozhatja, ezen kívül a termék festését is megnehezítheti.
PVA (poli-vinil-alkohol). Az egyik legrégebben használt formaleválasztó. Megbízható, vízben oldható leválasztó anyag. Mivel jól ellenáll a sztirolnak, ezért új, még nyers poliészter szerszámok beüzemelésére is alkalmas. A poliészterből készült szerszámok az első időkben mindig tartalmaznak sztirolt, amely lassan vándorol a szerszám felületére. A sztirolban oldódó, vagy duzzadó formaleválasztók ilyen esetekben eltűnhetnek a szerszám felületéről és ezzel a termék beragadását okozzák. A PVA megfelelő vastagságban az új poliészterből készült szerszámok esetén is biztosítja a termék kivehetőségét. Ilyen esetben akkor lehet abbahagyni a PVA alkalmazását, amikor a termékkel együtt teljes egészében kijön a szerszámból. (Elterjedt módszer, hogy viaszos leválasztó pasztával kombinálva is használják.)
A polimer alapú formaleválasztók a leghatékonyabbak. Ilyenek pl.: a teflon (PTFE) tartalmúak. Ezek fluórozott szénhidrogének, amelyek hőálló és többszöri leválasztásra alkalmas bevonatot képeznek a szerszám felületén. Ez annak köszönhető, hogy a szerszámon erősen tapadnak és nagyon kevés helyeződik át belőlük a termékre. Emiatt a hibátlan felületű termék további előkezelés nélkül festhető, vagy ragasztható. A legkorszerűbb, polimer alapú, szemi-permanens formaleválasztók nem tartalmaznak halogén vegyületeket, de ezzel együtt például hőállóságban gyakran felülmúlják a teflon származékokat.
A szilikonok csak ritkán használatosak, mert „halszemek” képződését és elő-leválasztást okozhatnak.
A belső formaleválasztók növényi olaj, vagy polimer alapúak. 0,5 - 1 %-ban szokták a gélbe keverni. Mivel ezek az anyagok nem férnek össze a gyantával, ezért a felületre kivándorolva érik el a leválasztó hatást.
A formaleválasztók alkalmazása:
A szerszám felületét nagyon gondosan meg kell tisztítani, hogy esetleges korábbi formaleválasztó maradványok ne akadályozzák meg az új anyag tapadását a szerszám felületéhez.
- Ha pasztát használunk, azt új szerszám esetén egy puha ronggyal 4-6 vékony rétegben kell felkenni, és minden réteg felvitele után, néhány perc elteltével egy tiszta száraz puha ronggyal fényesre törölni. A rétegek felvitele közt legalább 20-30 perc szünetet kell tartani. A következő termék készítése előtt már csak egy vékony réteg felkenése és fényesítése szükséges. Ezt minden darab készítése előtt meg kell ismételni. Több termék kivétele után a leválasztó réteg helyenként már túl vastag lesz, ezért nehezebb a leválasztása. Ekkor a szerszám felületét ismét meg kell tisztítani, és a pasztázási folyamatot megismételni. (mintha új szerszámot kezdenénk…)
- PVA-t lehet ronggyal, ecsettel, szórópisztollyal felhordani. Az egyenletes fedés és a kellő vastagság elérése érdekében ezt is érdemes több rétegben alkalmazni. Megfelelő szórópisztollyal „ködölve” ez lehet 10-15 réteg is. (lásd video melléklet: Bonyolult, kétrészes sablon készítése II. rész.) A termék kiszedése után szerencsés esetben a termékről, vagy a szerszámról vékony filmként lehúzható a PVA réteg, de sok esetben mindkettőn marad belőle, amit meleg vízzel lehet lemosni róluk. A folyamatot minden termék készítése előtt meg kell ismételni.
Korszerű, szemi-permanens leválasztó rendszer használata esetén ha szükséges, akkor pórustömítőt kell alkalmazni, esetenként 2-3 rétegben. Ezzel elérhető, hogy a termék felszíne sima legyen és ne jöhessen létre fizikai tapadás a gél és a szerszám között.
A gyártó által javasolt rétegszámban, az előírt várakozási időket betartva, fel kell hordani a formaleválasztót. A nagy nyírásnak kitett helyeken célszerű a rétegszám növelése.
Az utolsó réteg felhordása után hosszabb várakozási időt, vagy hőkezelést szoktak előírni a gyártók.
Ha az előírásokat gondosan betartjuk, akkor nagyon sok készterméket vehetünk ki a szerszámból, anélkül, hogy újabb felület-előkészítést kellene végeznünk.
A formaleválasztó réteg felújítása akkor válik szükségessé, ha a termék kivétele érezhetően nehezebbé válik. Ilyenkor elég egy újabb réteg felhordása, amelyet ugyanúgy kell kezelni, mint a korábbi utolsó réteget.
A „Formaleválasztás Marbocote rendszerrel” című cikkünk segít a megfelelő Marbocote termék kiválasztásában.
Gazdaságosság:
A formaleválasztók ára a gyártás alapanyagaihoz viszonyítva nem túl magas. Sorozatgyártásnál érdemes a többszöri leválasztást biztosító korszerű terméket választani, mert az egy termék előállításához szükséges munkaidőt jelentősen csökkenti, mivel a szerszám tisztítása könnyebbé válik és csak nagyon ritkán kell a formaleválasztó bevonatot felújítani. Ennek következtében a drágább formaleválasztó alkalmazása jelentősen csökkentheti az egyéb költségeket. Nem gazdaságos viszont a drága szerek alkalmazása akkor, ha csak egy vagy két terméket kell kivenni a szerszámból, vagy a szerszám tulajdonságai miatt a leválasztó bevonat minden kivételnél megrongálódik.
Jó munkát!
Bodnár Miklós
Hozzászólások
Az XPS adja a neatív formát, és nem szeretném ha hozzátapadna a gyanta.
Szeretnék kérdezni egy két dolgot az epoxy laminálásával kapcsolatban.
Készítettem fából,sperlemez böl(rétegelt lemez) egy etetőhajót.Ezt szeretném epoxyval laminálni hogy levehessem a szerszámról.Miv el ajánlatos laminálni,és milyen formaleválasztó kell fára?
Két részböl áll az etetőhajóm.Pár réteggel szeretném megcsinálni,hog y vízálló és erős is legyen.Válaszát elöre is köszönöm.
Üdvözlettel Zoltán
A segítségüket szeretném kérni formaleválasztó kiválasztásában . A ragasztandó felület kemény műanyag, az erről leválasztandó anyag barnított acél, amely sima, nem porózus. A kiválasztott ragasztó Devcon S220. Kérem, ajánljanak ehhez megfelelő formaleválasztót!
Köszönöm!
És még azt is szeretném megkérdezni, hogyha a kikeményedett epoxigyantát felcsiszolom utána van-e olyan polírozó anyag amitől ismét kifényesedik az adott tárgy?
Válaszukat előre is megköszönve üdvözlettel: Lívia
A polírozáshoz szinte minden - a kereskedelemben kapható - polírozó anyag megfelelő lehet.
Crystic 65pa 3101 Fehér ecsetelhető poliészter gélt szeretnék több rétegben felvinni,szüksé ges a már megkötött rétegeket átcsiszolni újabb réteg felvitele előtt?
Köszönöm.
Kooszonom
Az elv az, hogy ha pontosan tudom, hogy mit szeretnék készíteni, akkor az arra a célra legalkalmasabb gyantát kell megkeresni.
Azt szeretném kérdezni ha a formaleválasztó t ecsettel felhordom után van-e várakozási idő a gél felkenése előtt és a felhordás után van-e valami teendő?
A választ előre is köszönöm
Ahol megrendelte a leválasztót, ott található az adatlapja, amelyen részletes leírást talál az alkalmazásáról. NEM ECSTTEL KELL felhordani…
Vagy katt ide:
mugyantak.hu/images/stories/virtuemart/product/marbocote-227-magyar.pdf
MARBOCOTE 227 CEE
mugyantak.hu/images/stories/virtuemart/product/marbocote-fastcote-lp-magyar.pdf
MARBOCOTE FASTCOTE LP
Egy kb 15x25 cmalapterületü, es 35 cm magyas hasabot szeretnek kiönteni, amiben különbözö targyakat helyeznek el,polyeszter gyantaval. A tervem az hogy keszitek egy oldhato sablont 25mm vastag Mdf butorlapbol,ami nek a belsö felet burkolnam valamilyen muanyag lappal ,/vagy laminalt MDF lapot hasznalnak/,ami re elvileg nem kot a polieszter gyanta.Eben az esetben is szükseges valamilyen formalevalaszto t hasznalnom?
Elöre is köszönöm a valaszat
3-5 cm vastagságot öntsön maximum egy rétegben, várja meg, amíg kikeményedik és kihűl, és csak akkor öntse a következő réteget.
Várom szíves válaszát!
Maradok tisztelettel:Da ncsi Péter
Válaszát köszönöm Tisz Vörös Róbert